F921C155MPA
Mfr.Part #
F921C155MPA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 16V 0805
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Standard :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
F92
Published :
ECCN Code :
EAR99
Width :
1.25mm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Manufacturer Size Code :
P
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1.5μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm
Length :
2mm
Datasheets
F921C155MPA
KYOCERA AVX F921C155MPA
1.5μF ±20% 12Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)