F921C106MAA
Mfr.Part #
F921C106MAA
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor :
8 %
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7Ohm
Capacitance :
10μF
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.1mm
Width :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Tan Delta :
0.08
Case Code (Imperial) :
Voltage :
16V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Molded
Current - Leakage :
1.6μA
HTS Code :
Tolerance :
20%
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
16V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Weight :
16.187578mg
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Datasheets
F921C106MAA
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX F921C106MAA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16V, Package / Case:Molded, Number of Terminations:2, F921C106MAA pinout, F921C106MAA datasheet PDF, F921C106MAA amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX F921C106MAA ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
10μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 7Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Molded
F921C106MAA Overview
F921C106MAA Features
the dissipation factor is 8 %