F921C105MPA
Mfr.Part #
F921C105MPA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 0805
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Type :
Length :
2mm
Width :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Type :
Molded
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Manufacturer Size Code :
P
Reference Standard :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Published :
Series :
F92
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm