EP9WS68RJ
Mfr.Part #
EP9WS68RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 68 OHM 5% 9W AXIAL
Stock
825
In Stock :
825
Through Hole Resistors
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
40(mm)
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating(s) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Type :
Wirewound
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Series :
EP, Neohm
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
9W
Supplier Device Package :
Axial
Case Style :
Conformal Coated
Termination Style :
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.575 L (8.50mm x 40.00mm)
Technology :
Wirewound
Mounting Style :
PCB Mount
Composition :
Construction :
Cylindrical
Voltage Rating :
500 V
Number of Terminations :
2
Length :
40 mm
Product Depth (mm) :
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Subcategory :
Resistors
TE Connectivity
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Package :
Bag
Product Diameter (mm) :
8.5(mm)
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Power Rating :
9 W
Flame-Proof Support :
yes
Package / Case :
Width :
8.5 mm
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Resistance :
68 Ohms
Military Standard :
Not Required
Lead Diameter :
0.75 mm
Failure Rate :
Tolerance (+ or -) :
5%
Base Product Number :
EP9W
Tolerance :
±5%
Product Type :
Wirewound Resistors
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
EP9WS68RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP9WS68RJ
68 Ohms, 9W, Wirewound,