EP9W10KJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP9W10KJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 5% 9W AXIAL
Stock
985
In Stock :
985
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Width :
8.5 mm
Technology :
Wirewound
Power Rating :
9 W
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Package / Case :
Axial
Type :
Wirewound Anti Surge Resistor
Size / Dimension :
0.335 Dia x 2.087 L (8.50mm x 53.00mm)
Resistance :
10 kOhms
TE Connectivity
Supplier Device Package :
Composition :
Wirewound
Product Type :
Wirewound Resistors
Number of Terminations :
2
Length :
53 mm
Failure Rate :
Termination Style :
Base Product Number :
EP9W
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Package :
Bag
Lead Diameter :
0.75 mm
Voltage Rating :
500 V
Power (Watts) :
9W
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
EP, Neohm
Datasheets
EP9W10KJ
TE Connectivity AMP Connectors EP9W10KJ
10 kOhms, 9W, Wirewound,