EP9W330RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP9W330RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 330 OHM 5% 9W AXIAL
Stock
976
In Stock :
976
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Voltage - Rated DC :
500V
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Tolerance :
±5%
Series :
EP, Neohm
Number of Resistors :
1
Lead Length :
38mm
Size / Dimension :
0.335Diax2.087L 8.50mmx53.00mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
750 µm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
9W
Resistance :
330Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
9W
Lead/Base Style :
Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2012
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
8.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Datasheets
EP9W330RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP9W330RJ
330Ohm, Wirewound,