EP9W150RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP9W150RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 5% 9W AXIAL
Stock
638
In Stock :
638
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
EP, Neohm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
8.5 mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Technology :
Wire Wound
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Power (Watts) :
9W
Number of Terminations :
2
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Tolerance :
±5%
Voltage Rating :
500 V
Size / Dimension :
0.335 Dia x 2.087 L (8.50mm x 53.00mm)
Package :
Bag
Product Status :
Active
Length :
53 mm
Height - Seated (Max) :
Resistance :
150 Ohms
Package / Case :
Axial
Power Rating :
9W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Termination Style :
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Datasheets
EP9W150RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP9W150RJ
150 Ohms, 9W, Wirewound,