EP9W3K3J
Mfr.Part #
EP9W3K3J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.3K OHM 5% 9W AXIAL
Stock
876
In Stock :
876
Through Hole Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Diameter :
8.5 mm
Packaging :
Bulk
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Voltage Rating :
500 V
Power Rating(s) :
9(W)
Height - Seated (Max) :
Height :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Diameter (mm) :
8.5(mm)
Power (Watts) :
9W
Military Standard :
Not Required
Number of Terminals :
2
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Axial
Case Style :
Conformal Coated
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Number of Terminations :
2
Product Length (mm) :
53(mm)
Length :
53 mm
Construction :
Cylindrical
Product Status :
Active
Width :
Composition :
Wirewound
Termination Style :
Resistance :
3300(ohm)
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Series :
EP, Neohm
Lead Spacing (nom) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±300(ppm/°C)
Bernstein
Power Rating :
9 W
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Package :
Bulk
Tolerance (+ or -) :
5%
Failure Rate :
Not Required
Package / Case :
Size / Dimension :
0.335 Dia x 2.087 L (8.50mm x 53.00mm)
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Flame-Proof Support :
yes
Type :
Wirewound
Datasheets
EP9W3K3J
TE Connectivity AMP Connectors EP9W3K3J
3300(ohm), 9W, Wirewound,