EP9WS4K7J
Mfr.Part #
EP9WS4K7J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 5% 9W AXIAL
Stock
841
In Stock :
841
Through Hole Resistors
Power Rating(s) :
9(W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Military Standard :
Not Required
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Tolerance :
±5%
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Type :
Wire Splice
Power (Watts) :
9W
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Product Diameter (mm) :
8.5(mm)
Lead Diameter :
0.75 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
TE Connectivity
Package :
Box
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Number of Terminations :
2
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Package / Case :
Axial
Voltage Rating :
500 V
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Number of Terminals :
2
Power Rating :
9 W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination Style :
Product Length (mm) :
40(mm)
Flame-Proof Support :
yes
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Length :
40 mm
Width :
8.5 mm
Composition :
Wirewound
Construction :
Cylindrical
Module Capacity :
Resistance :
4.7 kOhms
Base Product Number :
TJS320
Subcategory :
Resistors
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Product Depth (mm) :
Product Type :
Wirewound Resistors
Series :
TJS
Size / Dimension :
1.552 L (39.42mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Wirewound
Case Style :
Epoxy Resin
Contact Size :
20
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Datasheets
EP9WS4K7J
TE Connectivity AMP Connectors EP9WS4K7J
4.7 kOhms, 9W, Wirewound,