EP9WS2K2J
Mfr.Part #
EP9WS2K2J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.2K OHM 5% 9W AXIAL
Stock
943
In Stock :
943
Through Hole Resistors
Package :
Bag
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.575 L (8.50mm x 40.00mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Case Style :
Epoxy Resin
Military Standard :
Not Required
Type :
Wirewound
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Flame-Proof Support :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Diameter (mm) :
8.5(mm)
Power (Watts) :
9W
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Product Depth (mm) :
Termination Style :
Axial
Failure Rate :
Series :
EP, Neohm
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating(s) :
9(W)
Tolerance :
±5%
Resistance :
2.2 kOhms
Package / Case :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Product Length (mm) :
40(mm)
Construction :
Cylindrical
Composition :
Wirewound
Supplier Device Package :
Datasheets
EP9WS2K2J
TE Connectivity AMP Connectors EP9WS2K2J
2.2 kOhms, 9W, Wirewound,