EP9WS10KJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP9WS10KJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 5% 9W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
8.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Diameter :
750 µm
Lead Length :
38mm
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Wirewound
Voltage - Rated DC :
500V
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
9W
Published :
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Number of Resistors :
1
Series :
EP, Neohm
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
9W
Size / Dimension :
0.335Diax1.575L 8.50mmx40.00mm
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
10kOhm
Datasheets
EP9WS10KJ
TE Connectivity AMP Connectors EP9WS10KJ
Axial, Through Hole 10kOhm, Wirewound,