EP7WS330RJ
Mfr.Part #
EP7WS330RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 330 OHM 5% 7W AXIAL
Stock
861
In Stock :
861
Through Hole Resistors
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
Axial
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
Fastening Type :
Threaded
Composition :
Wirewound
Termination :
Solder
Diameter :
8.5 mm
Termination Style :
Shell Size - Insert :
22-44
Height :
Pbfree Code :
yes
Length :
25 mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Failure Rate :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Number of Terminations :
2
Orientation :
E
Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum
Resistance :
330 Ohms
Voltage Rating :
500V
Package :
Retail Package
Supplier Device Package :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
TE Connectivity
Base Product Number :
EP7W
Product Width :
Product Length :
25mm
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.181 L (8.50mm x 30.00mm)
Qualification :
Resistor Type :
Anti-Surge
Tolerance :
±5%
Series :
806
Contact Finish - Mating :
Gold
Power Rating :
7W
Product Status :
Active
Primary Material :
Metal
Shell Finish :
Electroless Nickel
Resistance Tolerance :
± 5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power (Watts) :
7W
Datasheets
EP7WS330RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7WS330RJ
Anti-Surge, 330 Ohms, 7W, Wirewound,