EP7WS15RJ
Mfr.Part #
EP7WS15RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 5% 7W AXIAL
Stock
945
In Stock :
945
Through Hole Resistors
TE Connectivity
Height - Seated (Max) :
Resistor Type :
Anti-Surge
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Tolerance :
±5%
Qualification :
Packaging :
Tray
Power (Watts) :
7W
Supplier Device Package :
Axial
Power Rating :
7W
Product Status :
Active
Resistance :
15 Ohms
Product Length :
25mm
Product Width :
Type :
Wirewound Anti Surge Resistor
Lead Diameter :
0.75 mm
Composition :
Wirewound
Product Type :
Wirewound Resistors
Width :
8.5 mm
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.181 L (8.50mm x 30.00mm)
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Termination Style :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Length :
25 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
Resistance Tolerance :
± 5%
Package :
Tray
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
EP, Neohm
Voltage Rating :
500V
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Package / Case :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
EP7WS15RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7WS15RJ
Anti-Surge, 15 Ohms, 7W, Wirewound,