CFM14JT75R0
Mfr.Part #
CFM14JT75R0
Description
RES 75 OHM 5% 1/4W AXIAL
Resistance :
75Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Axial, Through Hole
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Diameter :
1.7mm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Datasheets
CFM14JT75R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM14JT75R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 75Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,