CFM101S240
Mfr.Part #
CFM101S240
Description
AC/DC CONVERTER 24V 101W
Product Category :
Approval Agency :
CE, cURus, FCC, TUV
Number of Outputs :
1
Published :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
0°C~70°C With Derating
Feature :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Size / Dimension :
4.00Lx2.00W x 1.10 H 101.6mmx50.8mmx27.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
27.94mm
Weight :
149.999992g
Voltage - Output 1 :
24V
Voltage - Input :
90V~264VAC
Mounting Type :
Chassis Mount
Efficiency :
88%
Applications :
ITE (Commercial)
Current - Output 1 :
4.2A
Series :
CFM101S (100W)
Type :
Open Frame
Voltage - Isolation :
4.242kV
Power (Watts) :
101W