CFM12GT270R
Mfr.Part #
CFM12GT270R
Description
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±2%
Resistance :
270Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Diameter :
2.3mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFM12GT270R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 270Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,