CFM12GT10R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12GT10R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Package / Case :
Axial
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Working Voltage :
350V
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
CFM
Resistance :
10Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Diameter :
2.3mm
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Tolerance :
±2%
Composition :
Carbon Film
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
500mW
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Datasheets
CFM12GT10R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,