CFM12JA120R
Mfr.Part #
CFM12JA120R
Description
RES 120 OHM 5% 1/2W AXIAL
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
120Ohm
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
2.3mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Datasheets
CFM12JA120R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA120R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,