CFM12JA10R0
Mfr.Part #
CFM12JA10R0
Description
RES 10 OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.3mm
Packing Method :
Ammo Pack
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
10Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFM12JA10R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA10R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,