CFM14JA120R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM14JA120R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 120 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
HTS Code :
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.4 mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Power Rating :
250mW
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Axial
Series :
CFM
Tolerance :
±5%
Resistance :
120Ohm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
Composition :
Carbon Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CFM14JA120R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,