CFM14JA120K
Mfr.Part #
CFM14JA120K
Description
RES 120K OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Diameter :
1.7mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Axial
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Carbon Film
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
120kOhm
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
CFM14JA120K
Stackpole Electronics, Inc. CFM14JA120K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 120kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,