CFM14JA10K0
Mfr.Part #
CFM14JA10K0
Description
RES 10K OHM 5% 1/4W AXIAL
yes
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
JESD-609 Code :
e3
Tubular
Contact Plating :
Tin
Resistance :
10kOhm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Wire
Published :
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
1.7mm
Datasheets
CFM14JA10K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM14JA10K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,