CFM14GT51R0
Mfr.Part #
CFM14GT51R0
Description
RES 51 OHM 2% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Tolerance :
±2%
Composition :
Carbon Film
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.4 mm
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
51Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
CFM14GT51R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 51Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,