CFM14GT1K80
Mfr.Part #
CFM14GT1K80
Description
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Diameter :
1.7mm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.8kOhm
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
HTS Code :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Mount :
Axial, Through Hole
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Lead Free
Published :
Power Rating :
250mW
Datasheets
CFM14GT1K80
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,