CFM12JT9R10
Mfr.Part #
CFM12JT9R10
Description
RES 9.1 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
9.1Ohm
Carbon Film
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
2
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.55 mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Datasheets
CFM12JT9R10
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT9R10
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 9.1Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,