CFM12JT820R
Mfr.Part #
CFM12JT820R
Description
RES 820 OHM 5% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tubular
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Resistance :
820ohm
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Diameter :
2.3mm
Datasheets
CFM12JT820R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT820R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 820Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,