CFM12JT7R50
Mfr.Part #
CFM12JT7R50
Description
RES 7.5 OHM 5% 1/2W AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Resistance :
7.5Ohm
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Axial
Lead Diameter :
0.55 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
CFM12JT7R50
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT7R50
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 7.5Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,