CFM12JT7K50
Mfr.Part #
CFM12JT7K50
Description
RES 7.5K OHM 5% 1/2W AXIAL
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Diameter :
2.3mm
Resistance :
7.5kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Axial
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CFM12JT7K50
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT7K50
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 7.5kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,