CFM12JT750R
Mfr.Part #
CFM12JT750R
Description
RES 750 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
TR
Diameter :
2.3mm
Power Rating :
500mW
Resistance :
750Ohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Carbon Film
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
CFM12JT750R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT750R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 750Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,