CFM12JT6M20
Mfr.Part #
CFM12JT6M20
Description
RES 6.2M OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
350V
Mount :
Axial, Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
6.2mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Diameter :
2.3mm
CFM
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CFM12JT6M20
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT6M20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.2MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,