CFM12JT6K20
Mfr.Part #
CFM12JT6K20
Description
RES 6.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
Tubular
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Resistance :
6.2kOhm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
350V
Datasheets
CFM12JT6K20
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT6K20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.2kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,