CFM12JT68R0
Mfr.Part #
CFM12JT68R0
Description
RES 68 OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
68Ohm
Axial, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
20 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
HTS Code :
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Diameter :
2.3mm
Datasheets
CFM12JT68R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT68R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 68Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,