CFM12JT620R
Mfr.Part #
CFM12JT620R
Description
RES 620 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Radiation Hardening :
No
Composition :
Carbon Film
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
2.3mm
CFM
Construction :
Tubular
Working Voltage :
350V
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
620Ohm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CFM12JT620R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT620R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 620Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,