CFM12JT5M10
Mfr.Part #
CFM12JT5M10
Description
RES 5.1M OHM 5% 1/2W AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
2
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Diameter :
2.3mm
Resistance :
5.1mOhm
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Power Rating :
500mW
Packing Method :
TR
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
Published :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Working Voltage :
350V
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFM12JT5M10
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT5M10
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.1MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,