CFM12JT5K60
Mfr.Part #
CFM12JT5K60
Description
RES 5.6K OHM 5% 1/2W AXIAL
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Packing Method :
TR
CFM
Construction :
Tubular
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Diameter :
2.3mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
5.6kOhm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CFM12JT5K60
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT5K60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,