CFM12JT560R
Mfr.Part #
CFM12JT560R
Description
RES 560 OHM 5% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Axial
Diameter :
2.3mm
Length :
6.5024mm
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Resistance :
560Ohms
Datasheets
CFM12JT560R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT560R
Axial, Through Hole 560Ohms, 0.5W 1/2W, Carbon Film,