CFM12JT560K
Mfr.Part #
CFM12JT560K
Description
RES 560K OHM 5% 1/2W AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
CFM
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Axial, Through Hole
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
560kOhm
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
350V
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.3mm
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Power Rating :
500mW
Datasheets
CFM12JT560K
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT560K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 560kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,