CFM12JT51R0
Mfr.Part #
CFM12JT51R0
Description
RES 51 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
2.3mm
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Military Standard :
Not
Resistance :
51Ohm
Tolerance :
±5%
2
Working Voltage :
350V
Datasheets
CFM12JT51R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT51R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 51Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,