CFM12JT510K
Mfr.Part #
CFM12JT510K
Description
RES 510K OHM 5% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Mount :
Axial, Through Hole
Packing Method :
TR
Published :
JESD-609 Code :
e3
2
Pbfree Code :
yes
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
HTS Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Resistance :
510kOhm
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.55 mm
Construction :
Tubular
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFM12JT510K
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT510K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 510kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,