CFM12JT4R70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT4R70
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Composition :
Carbon Film
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Contact Plating :
Tin
Diameter :
2.3mm
HTS Code :
Published :
Series :
CFM
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
4.7ohm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CFM12JT4R70
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT4R70
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,