CFM12JT4R30
Mfr.Part #
CFM12JT4R30
Description
RES 4.3 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
CFM
Lead Diameter :
0.55 mm
Resistance :
4.3Ohm
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CFM12JT4R30
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT4R30
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.3Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,