CFM12JT3R90
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT3R90
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.9 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Construction :
Tubular
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.3mm
Packing Method :
TR
Composition :
Carbon Film
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Resistance :
3.9Ohm
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
HTS Code :
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CFM
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
350V
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CFM12JT3R90
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT3R90
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.9Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,