CFM12JT3R60
Mfr.Part #
CFM12JT3R60
Description
RES 3.6 OHM 5% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.55 mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
3.6Ohm
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Axial
HTS Code :
Working Voltage :
350V
Datasheets
CFM12JT3R60
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT3R60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.6Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,