CFM12JT36K0
Mfr.Part #
CFM12JT36K0
Description
RES 36K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Published :
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.55 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
36kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW