CFM12JT300R
Mfr.Part #
CFM12JT300R
Description
RES 300 OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
20 Weeks
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Resistance :
300Ohm
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.3mm
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Datasheets
CFM12JT300R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT300R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 300Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,