CFM12JT2R70
Mfr.Part #
CFM12JT2R70
Description
RES 2.7 OHM 5% 1/2W AXIAL
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Radiation Hardening :
No
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.3mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Resistance :
2.7Ohm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Datasheets
CFM12JT2R70
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT2R70
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.7Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,