CFM12JT2R40
Mfr.Part #
CFM12JT2R40
Description
RES 2.4 OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
2.4Ohm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Contact Plating :
Tin
Diameter :
2.3mm
Datasheets
CFM12JT2R40
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT2R40
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,