CFM12JT2M40
Mfr.Part #
CFM12JT2M40
Description
RES 2.4M OHM 5% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.55 mm
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Resistance :
2.4MOhm
Datasheets
CFM12JT2M40
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT2M40
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,