CFM12JT2K40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT2K40
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.4K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Mount :
Axial, Through Hole
Series :
CFM
Resistance :
2.4kohm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
2.3mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Package / Case :
Axial
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Construction :
Tubular
Composition :
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Datasheets
CFM12JT2K40
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT2K40
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,