CFM12JT27K0
Mfr.Part #
CFM12JT27K0
Description
RES 27K OHM 5% 1/2W AXIAL
Diameter :
2.3mm
Resistance :
27kOhm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFM12JT27K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT27K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 27kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,